Pagina 1 van 1

Stroef schakelen

Geplaatst: 02 apr 2007, 21:20
door bobbytours
Hallo beste raadgevers,
Graag advies voor het volgend probleem.
Mijn camper is een Mercedes type 409D van 1986. In België noemde men deze modellen wel eens T.N. De motor is een 5 cilinder en ik denk dat men dit type een OM 617 noemt.
Het probleem +voorgeschiedenis.
Verleden winter (seizoen 2005-2006) toen ik de camper uit de stagarage wilde halen, bleek dat ik de versnellingspook langs geen kanten meer kon bewegen. Ik heb er de vakman bijgehaald, die het euvel in enkele seconden heeft kunnen oplossen, door langs onderaan de wagen, de versnellingspook in beweging te zetten. Zijn uitleg was, dat de versnelligspook gewoon vast zat omdat er geen vet aan de ""selecteur" meer was. Hij heeft dan in zijn garage alles goed ingevet, en ik kon weer de baan op. Doch door omstandigheden heb ik de camper slechts heel weinig gebruikt tijdens die periode en dan slechts korte afstanden. Ik heb nergens meer last van gehad. Doch in januari 2007 heb ik ondervonden, tijdens de reis naar Zwitzerland, dat het soms heel moeilijk was om de wagen in de juiste versnelling te krijgen. Doch dit was enkel wanneer alles goed warm stond zoals bijvoorbeeld in tamelijke lage versnelling een berg oprijden. Bij een koude motor was er geen enkel probleem. Bij mijn terugkomst heb ik dat ommiddellijk aan de vakman uitgelegd, die terug vet heeft bijkgestoken. Doch, tijdens de reis in maart is gebleken dat het probleem nog steeds bestaat. Dus normaal schakelen bij koude motor en stroef bij warme motor.
Kan het probleem liggen bij het soort vet dat hij heeft gebruikt of moet het eerder gezocht worden bij de olie in de versnellingsbak. De vakman spreekt van een versleten "selecteur" die zou moeten vernieuwd worden.
Omdat ik ervan uitga dat een versleten "selecteur" versleten is zowel bij warme als bij koude motor ben ik sceptisch over het laten uitvoeren van de werken
Met dank aan allen die mij kunnen adviseren
BOB

Geplaatst: 18 apr 2007, 14:31
door melhof
Hoi Bobbytours

Ik dacht: laat ik eens wat onbeantwoorde vragen gaan beantwoorden... :wink:

Heb even voor je uitgezocht:
409D = bouwserie: 602 (of iets dergelijks, we weten het niet exact)

Hierin zijn oa. versnellingsbak ingebouwd:
Bouwserie: 771.1
Aggregaat: G1/18-4/5.455
Dit betekend (zijdelingse info)
G=getriebe
1=bouw serie
18=max koppel op de ingaande as in Kgm
4=aantal versnellingen
5,455=overbrening in 1e versnelling

Bij deze bak zit het versnellingspook mechanisme los boven op de bak geschroefd. Vlak onder de vloer. De pook zit hierop en steekt door je vloer heen.
Het versnellingspook mechanisme beweegt stangetjes (die je kunt zien als je aan de bestuurderszijde achter je voorwiel onder de bus kijkt. De stangejtes gaan met hefboompjes in je versnellings bak in.
(op de club CDrom met handboeken staat dit in band 2 blz 142)
Afbeelding
(Jess, mijn eerste plaatje dat ik geplaatst heb!! Zonder handleiding... en zonder Immage Shack Shit :D )

Over je probleem:
Het schakelen links/rechts bewegen en de spelings ruimte die er is gebeurt in het versnellingspook mechanisme. Pas als je werkelijk naar voor/achter verder de versnelling in duwt heb je met je bak te maken.
Hieraan kun je voelen waar het in zit: gaat het in de versnelling duwen zwaar of het manuvreren met je pook.

Het lijkt me dat het om de pook gaat.
Dit is een systeempje dat dmv. wat vermomde hefbomen en stangetjes het schakelen simuleerd. Daar heeft jouw mannetje dat vet in gepompt.
En daarna het zwartje vierkante kapje weer op gedaan.

Zit je pook heeel 'los' of heeel zwaar tot aan blokkeren toe?
Soms zit het teflon ringetje onder op de pook los, weg of is versleten.
Dan kan hij ook gaan trillen. Maar dan zal je ook andere dingen merken nl: alsof je in een pan soep zit te roeren.
Als het ringetje er los in zit of aan gruzelementen is dan kan je versnelling ook heeel zwaar gaan of zelfs blokkeren.
Als je de pook uit neemt door het bajonet-sluitingskapje onder de pook los te maken: neem dan de pook heeel voorzichtig uit. Anders verlies je hem zowizo daar binnen.

Als je het versnellingspook mechanisme gaat/laat reviseren (dws. alle kleine onderdelen uit elkaar halen en de slijtage gevoelige vervangen) zal het absoluut een wereld van verschil zijn in je pook. Opeens voel je weer precies wat je doet en komt het de toekomstige slijtage aan je bak ten goede. Hij voelt dan weer als nieuw.
Alle kleine onderdelen samen kosten bij de MB dealer onder de 100 euro.

Het afstellen van de stangen moet wel goed gebeuren. Als die verkeerd staan slijt je bak erg snel.

Als de bak zelf slecht is dan blijft het schakelen zelf natuurlijk nog wel zoals nu.

Als het de bak is:
Heb je de versnellingsbak olie al eens (laten) vervangen?
Er moet ATF suffix A (type A, suffix A volgens het boek) in. Dit wordt tegen woordig verkocht voor automatisch bakken, maar hoort ook in deze oude Mercedes handgeschakelde bakken.

De olie moet ook eens in de paar jaar vervangen worden dus kan geen kwaad te verversen...

Je hebt hiervoor een inbus sleutel nr. 14 nodig. Een grote jongen en kost circa 14 euro.
Maar zelf heb ik een verloopje van inbus 8 naar inbus 14 (5 euro) en kan ik hem dus met iedere dopsleutelset open krijgen. Is ook handig want kan behoorlijk vast zitten. Oja, doe er wel ff een tijltje onder... :wink:
En zet hem ook weer goed vast, als je die dop verliest... draai je de bak aan gort.

Om zowizo lichter te schakelen of minder herrie in de bak te horen: doe er zo'n tube Teflon Gearolube of iets dergelijks bij.
http://www.dubbellucht.nl/forum/viewtop ... highlight=
De meeste Teflon smeermiddelen hebben het zelfde effect, als het maar speciaal voor tandwiel bakken is.

Succes met je beslissing,
Melchior

Geplaatst: 18 apr 2007, 22:17
door Jeroen_Hanomaf
melhof schreef: Heb even voor je uitgezocht:
409D = bouwserie: 309.0

Hierin zijn oa. versnellingsbak ingebouwd:
Bouwserie: 771.1
Aggregaat: G1/18-4/5.455
Hoi Melchior,

Dit klopt m.i. niet helemaal, de 409 (zonder D) is inderdaad bouwserie 309.0, maar dit is de benzineuitvoering van de Düsseldorfer.

Bob heeft zo'n zelfde type als jij hebt (TN), alleen dan met vijfcylinder OM617 motor en dubbellucht achter. De bouwserie van de 409D is uit mijn hoofd 604 of 605 dacht ik.

Deze nieuwere typen hebben een G1/18-5/6.15 (4 versnellingen) of G1/18-5/4.7 (5 versnellingen).

Deze nieuwere bakken staan helaas nog niet de club-boeken...
Ben nog aan het zoeken! ;)

Wel kan dit boek handig zijn voor de wat nieuwere TN eigenaar:
http://www.tmbbooks.be/nl/truckm_Mbrep.html

Groetjes
Jeroen

Geplaatst: 19 apr 2007, 14:11
door melhof
@Jeroen:

Dank voor de correctie.
Yep, dat de bakken nog niet in de clubboeken staan heb ik ondervonden.
Hierom ben ik nu mijn versnellings bak (711.110) aan het nakijken met de gegevens van de 711.1 en 2
Die er overigens sprekend op lijkt en gewoon een voorserie is.
Toch is wel in de tijd veel ietsje aangepast in dimenties of gietvormen.

Maar kun je me vertellen hoe het met dit zit?

Aggregaat: G1/18-4/5.455
Dit betekend (zijdelingse info)
G1=? (dacht: productie serie = er iemand die dit exact weet?)
18=? (dacht: kracht moment op de uitgaande as? = er iemand die dit exact weet?)
4=aantal versnellingen
5,455=overbrening in 1e versnelling

Heeft zoals jij zegt de: G1/18-5/6.15 4 versnellingen?

Zou de nummering wel graag willen weten.

Groet,
Melchior

Geplaatst: 19 apr 2007, 17:26
door Jeroen_Hanomaf
Hoi Melchior,

Ik was gisteravond ff te lui om het op te zoeken, maar heb toch even gekeken. Rij zelf Hanomag, das makkelijker! Die zet ik er voor de volledigheid ook ff bij ;)

Hanomag

(ZF) S-4-222
S= Schaltgetriebe
4 = 4-bak
222 is type

G140
G= Getriebe
140 = 4-bak

G150
Idem, maar dan 5-bak.
Bij dit type zijn er meerdere overbrengingen, deze staan op het plaatje aan de zijkant van de bak, naast de ingegoten Hanomag-vleugel.

Mercedes

Nieuw:
G = Getriebe
1 = bouwserie
18 = max ingangskoppel in Kgm
5 = aantal versnellingen
5,5455 = Overbrengverhouding in 1e versnelling

Oud
G20-5/6,71
Is het zelfde, ze hebben alleen de bouwserie naders ingedeeld en het max ingangskoppel staat hier nog niet bij vermeld.

Je had hem dus bijna goed :)

Ook even een correctie dus op mijn tekst, was niet helemaal wakker meer, maar dat moet natuurlijk een vijfbak zijn. Waarschijnlijk is de ene voor de enkellucht, en de andere voor de zwaardere dubbellucht uitvoering.

Groetjes
Jeroen

stroef schakkelen

Geplaatst: 19 apr 2007, 20:11
door bobbytours
Beste Melchior en Jeroen,
Alvast bedank voor de reacties en de zeer nuttige informatie.
Na het lezen van de info vermoed ik dat het de pook is.
Soms lijkt het wel of ik in de soep aan het roeren ben.
Ik heb ondertussen de olie in de bak laten vervangen en er spul op basis van grafiet ingekapt.
Ik kan momenteel niet zeggen of er iets is veranderd, want dochterlief en haar man zijn er eigenlijk onmiddellijk mee op reis vertrokken. Ik verwacht hen binnen en tiental dagen thuis en zal het dan wel horen.
Bob

Geplaatst: 19 apr 2007, 20:24
door melhof
Haal de onderkant van de pook er dan eens voorzichtig uit dmv. de bajonet sluiting.

Grote kans dat het teflon ringetje kapot is of er af ligt.

Als je bij de MB dealer een nieuwe haalt (kost een paar euro) moet je hem eerst in een pannetje water leggen en aan de kook brengen.
Duw dan de onderkant van de pook er in tot hij er overheen snapt.
Doe je dit niet dan lubbert hij uit en breekt hij makkelijk.

Als je de pook terug zet is de bolkoppeling er moeilijk in te krijgen omdat de twee platte spies aan de zijkanten om de beurt dwars gaan zitten. Ook moet de teflon ring dan goed in de geleiding vallen. Altijd een van de 3 scheef. Lekker door proberen tot het lukt.

Groet,
Melchior

Geplaatst: 02 mei 2007, 19:37
door melhof
Oja,

Ik heb nog eens nagedacht over het volspuiten met vet van het kastje van het versnellingspook mechanisme.

Het is bij ons ook eens gedaan.
Alleen doen ze dat wel met kogellager vet.
Dit is naar mijn weten zuurhoudend vet en tast daarmee kunstof delen aan!

Dit is dus ook een mogelijke reden dat de teflon ringetjes onder op de versnellings pook mogelijk loslaten of kapot gaan.
Fijn hoor die simpele garage houders die met een makkelijke oplossing iets eigenlijk alleen erger maken.

Raad je dus aan: dat vet er uit een zuurrvrije vasaline te gebruiken.

Groet,
Melchior

Re: Stroef schakelen

Geplaatst: 13 dec 2010, 14:29
door Auk
Hallo
veel info gelezen over de versnellingsbak ik heb het schakelmechanisme voledig schoongemaakt
nu moet er nieuw vet in iemand een idee hoe er in te krijgen
brezan verkoopt bv geen smeernippels in deze grote.

kan tevens atf a van kroon olie in de 4 versnellingsbak van de om616

alvast bedank

Re: Stroef schakelen

Geplaatst: 13 dec 2010, 21:04
door melhof
Smeernippels??
Gewoon kapje afhalen, vet er in kapje dicht...
Plastic kapje met klipjes, mijn voorkeur gaat naar zuurvrij vet.
Er moet ATF suffix A (type A, suffix A volgens het boek) in. Dit wordt tegen woordig verkocht voor automatisch bakken, maar hoort ook in deze oude Mercedes handgeschakelde bakken.
Groetjes,
Melchior

Re: Stroef schakelen

Geplaatst: 14 dec 2010, 07:32
door Auk
Hi melchior
bedankt voor de info
met dat kapje bedoel je dat witte ronde kapje aan de voor kant van het mechanisme
ik dacht zelf dat je opsluitschroef 39 moest losdraaien en dan het vet er in spuiten
zie bovenstaand plaatje van cdrom
mvg auk

Re: Stroef schakelen

Geplaatst: 14 dec 2010, 14:26
door melhof
De zijkant kap nr 85 op het plaatje.

En natuurlijk bij het monteren alles invetten wat je er aan asjes etc. in monteert.

Groet,
Melchior

Re: Stroef schakelen

Geplaatst: 15 dec 2010, 13:21
door Auk
hi bedankt
alles is lekker doorgesmeerd dat loop soepel
nu het plaatsen van de bak wat is de juiste volgorde hiervan
en waar op te letten
alvast bedankt

Re: Stroef schakelen

Geplaatst: 15 dec 2010, 16:57
door melhof
Is je bak nog onder de bus en alleen het schakelmechanisme er op zetten?
Dit spreekt voor zich.

Is je bak er af?
Laat de pook en met bal die in het huisje gaat er nog ff af.
Plaats de bak.
Hang hem nooit op aan de prise as. Die kan buigen en je hebt altijd herrie in je bak.
Hoe sterk dit ding ook lijkt, ondersteun hem altijd. Tot de bouten vast zitten.
Monteer de achterste motor steun.
Daarna kun je van binnenuit de pook met rond kapje met bajonet sluiting er op zetten.

Is je koppelingsplaat/drukgroep er af geweest?
Die monteer je door eerst de plaat met een losse prise as te centreren.
Heb je die niet steek een passende stang in het toplager van het vliegwiel, en positioneer de koppelingsplaat op het oog. Anders krijg je nooit je bak er in geplaatst en beschadig je makkelijk je priceas en je toplager bij het inschuiven van de bak.

En dan de drukgroep rustig aan slag voor draai kruislings (bij voorkeur) de inbus boutjes vaster te draaien.
Dit moet zo gebeuren. Als je eerst de ene en dan de andere bout inschroeft en vast draait buig je je drukgroep.

Groetjes,
Melchior

Re: Stroef schakelen

Geplaatst: 17 dec 2010, 08:49
door Auk
Hi Melchior
bedankt voor de info
ik heb al veel gedaan aan de bus wel alles op straat ,maar nu zal ik even moeten wachten ivm het weer
met deze sneeuw zie ik mezelf niet gauw een bak verwisselen op straat
mij iets te koud.

Wanneer het weer iets beter word ga ik meteen aan de slag.
nogmaals alvast bedankt tips altijd welkom.