Pagina 1 van 1

Verbrande draden

Geplaatst: 25 jun 2010, 06:43
door dereiziger
Vraagje . gister de zonnecellen doorgetrokken naar de start accu's en netjes volgens schema aangesloten ..

maar bij het starten zat ik ineens op een mega rookwolk de draadjes werden te heet en smolten, tot aan de zekering van 8 A die ertussen zit en wel heel is gebleven ..moet ik dikkere draad gebruiken dan de 2,5 die ik gebruik of is er een andere oorzaak ..

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 25 jun 2010, 09:46
door Detlev
Oeps, dat lijkt mij een verkeerde aansluiting.....je geeft aan dat het bij het starten gebeurd, komt er niet ineens 24V op die draden te staan tijdens het starten?
Je zou eigenlijk even een schema moeten tekenen (en hier posten) en kijken wat Ernst er van vindt......

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 25 jun 2010, 10:23
door paulv
Hoi Ton,

Het lijkt mij ook niet verstandig je zonnecellen direct op je startaccu aan te sluiten. Maar met een schakelaar er tussen kan het geen kwaad. Wel omzetten als je start :D . Ik neem aan dat je dat doet om je startaccu op spanning te houden :roll: .

Het is wel ongebruikelijk, normaal sluit je je zonnecellen aan op je huishoudaccu, met een Cyrix of relais tussen je "start"circuit en je huishoud circuit. Met een schakelaar zet je de start accu's dan in de winter? parallel aan je huishoudaccu's om het hele zaakje op spanning te houden. Natuurlijk alleen voor deze oplossing kiezen als er voldoende daglicht op je panelen schijnt en er geen verbruikers zijn ingeschakeld :mrgreen: .

De zekering had natuurlijk moeten doorbranden, rokende draden zijn echt wel meer dan 8A. Het moet wel een hele trage zekering geweest zijn :wink: . Dat is echt niet goed.

Mvg. Paul

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 25 jun 2010, 11:26
door Detlev
Er staan hier op het forum genoeg schema's om een hh accu aan te sluiten. Ik heb dat inderdaad ook gedaan met een cyrix.
Werkt uitstekend!
Die start accu's worden toch wel genoeg geladen tijdens het rijden.....Bij stilstand en volle HH accu (door zonnepaneel) wordt dan alsnog de start accu geladen omdat de cyrix dan automatisch omdraait.

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 25 jun 2010, 12:02
door paulv
Das waar, die schakelaar is overbodig bij gebruik van een Cyrix :oops: . Ik gebruik een relais en heb dus die schakelaar wel nodig :roll: .

Mvg. Paul

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 01 jul 2010, 16:28
door Dennis en Nancy
Hoe groot is dat paneel? Ik heb 6mm2 gebruikt bij mijn 155Wp paneel.

Geen fikkende draden gehad.

Dennis

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 01 jul 2010, 18:10
door dereiziger
Denk dat ik het probleem al weet .. ik heb de panelen op de plus aangesloten volgens bijgeleverd schema, helaas ben ik vergeten dat er 2 accu's staan die bij starten 24 volt moeten leveren, dus ik vrolijk beijde accu's aangesloten en bij het starten gaat de stroom dan rondjes draaien in de draden .. dus de schakelaar van Ernst moet ertussen .. denk ik .. ;)

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 01 jul 2010, 18:40
door Detlev
Een huishoud accu ertussen Ton.....werkt toch wat beter.

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 01 jul 2010, 19:38
door Johannes
Hallo Reiziger,
Als je de plus aansluit op klem 51 of 30 van de serieparrallelschakelaar en de min aan klem 31 of aan de massa van het chassis, dan kun je beide accu's opladen met je zonnepaneel.
Afbeelding
Groet Pieter

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 01 jul 2010, 19:39
door dereiziger
Die huishoud accu staat er ook op detlev . das een ander circuit ..

pieter .. ik ga hier eens naar kijken dank je ;)

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 01 jul 2010, 23:43
door DVIII
Pieter, wat een mooi schema ! :shock:
Kan iedereen zien hoe die bende zich laat aansluiten ! Alleen zit bij de MB de B+ op de plus van de startmotor !

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 02 jul 2010, 12:20
door Berthil
Inderdaad, wat een prachtige duidelijke illustratie.

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 03 jul 2010, 09:51
door Johannes
Ik ben redelijk visueel ingesteld en heb dit soort schema's nodig om het goed in mijn hoofd te krijgen. En om aan "klanten" zaken te verduidelijken is het ideaal. Sinds ik Google SketchUp heb ontdekt wordt het pas echt leuk.
Je kunt het aan alle kanten bekijken en inzoomen en zelfs de onderdelen laten bewegen.
Een paar foto's voor een indruk.
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Groeten Pieter
PS, DVIII het is mij niet helemaal duidelijk wat je precies bedoeld zou je dat even willen toelichten? Het schema is van een 12 volts installatie met een 24 volts startsysteem. Het elektrische systeem van de auto is dan aangesloten op klem 30 van de relai of eventueel op de pluspool van de linker accu (niet erg wenselijk) .

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 03 jul 2010, 20:57
door DVIII
ik zal het wat duidelijker proberen te maken, de B+ van de generator gaat dus niet naar de klem 30a of 51 (ben er niet uit welke wat is in jouw standpunt) maar die is bij de plus van de startmotor bijgeklemt.
afijn hoe mooi het er ook uitziet , dat schept dan wel verwarring in de werkelijkheid en dat nou net niet je bedoeling !.
dus als je dat bijwerkt is je schema zoals in het echt ! :wink:

Re: Verbrande draden

Geplaatst: 03 jul 2010, 23:51
door Johannes
klem 51 , dat is de dynamo aansluiting.
Onderstaande afbeelding is een stukje uit het schema van een 508 , daar zit de B+ op klem 51 van de serieparrallel schakelaar.
Afbeelding
Op dit schema is de draad van 30A wel naar de starmotor plus aangesloten . Dit is de draad die de 12 volt laadstroom naar de tweede accu voert, en in mijn schema op die tweede accu is aangesloten.
( toevoeging 4-6-2010) Klem 51 is in ruststand verbonden met klem 30A. Tijdens het starten, als er dus 24 volt op de plus van de tweede accu komt, wordt die verbinding verbroken om te voorkomen dat er 24 volt op de uitgang van de 12 volt dynamo komt te staan

Groet Pieter