Dit weekeind weer druk bezig geweest aan de 307D en ben zowizo de laaste tijd weer druk bezig met klussen... hier verslagdeel:
Vliegwiel koppelingsplaat drukgroep en aandrijf assen
Vliegwiel
Bij het demonteren van de drukgroep en koppeling bleek dat het aandruk oppervlak van het vliegwiel behoorlijk was ingebrand. Er zaten dwars op de draai richting vele scheurtjes in als een opgedroogde rivierbedding en was behoorlijk onregelmatig. Hiervoor moet het vliegwiel worden uitgedraaid.
Demonteren vliegwiel
Met een speciale dop 12 met 12kantige ster de rekbouten los gedraaid en gecontroleerd of er markeer lijntjes op de krukasflens en het vliegwiel zitten.
Deze moet er namelijk weer precies zo op omdat vliegwiel, krukas en voorste trilling demper gezamelijk zijn uitgebalanceerd.
Ook heb ik 12 nieuwe rekbouten gekocht (a €30), deze kun je maar beperkt hergebruiken, maar waren bovendien beschadigd.
Uitdraaien vliegwiel
Het vliegwiel mee genomen naar een balanceer bedrijf en daar volgens de specificaties van MB uit laten draaien. Ze hebben er slechts 0,2mm af hoeven halen om het weer redelijk vlak te krijgen.
Je mag er overigens niet te veel afhalen volgends de MB specificaties. Bij meer dan 1mm afwijking van de oorspronkelijke maat moet je officieel een nieuw vliegwiel nemen.
Deze zou dan aan de hand van het oude vliegwiel moeten worden gebalanceerd om weer een trillings vrij geheel te krijgen.
(niet dat het snel gebeurd, maar bedenk je maar eens wat er gebeurd als een 4000rpm vliegwiel van 35kg los komt... dat gaat OVERAL door heen en je mag blij zijn als dat alleen je benen heeft geraakt...

Aandrijf as inkorten
Tevens moest de aandrijf as korter.
Check check dubbel check: het verschil in lengte tussen de oude 4-bak en de nieuwe 5-bak opgemeten.
Omdat de aandrijf as bijna horizontaal loopt moest het voorste deel dus 16,1cm korter.
Omdat je een aandrijf as altijd in zijn geheel moet laten balanceren moest hij er dus helemaal onderuit.
Omdat het een verlengd chassis is (4,4m ipv. 3,3m vanuit de fabriek) hebben we een as in 3 delen ipv. 2 orgineel er onder horen.
Biggelaar Motors in Maaden
Dus wij met 3,5m aan aandrijf as en een vliegwiel in ons Nissanetje naar Maaden (bij BE in de buurt) naar Biggelaar Motors.
Ook heb ik ze de koppelings plaat en drukgroep (na grondige eigen inspectie) mee gegeven met de vraag of ze die ook na wilden kijken.
Deze waren namelijk nog in vrij goede staat.
Ze zouden het klusje aanvankelijk in 2 tot 3 dagen klaren maar algauw kwamen telefoontjes over vertraging en grote orders die voorrang hadden.
Anyway, 2 weken later en helaas was mijn vakantie al voorbij...
Toen we in de auto zaten (en het zou al af zijn en voor ons klaar liggen

Garantie op een onderdeel dat niet eens onder onze bus heeft gezeten
Het rokende lager naar MB gebracht voor garantie. (al lang blij dat hij niet onder onze bus is gaan fikken!!)
Dat kon alleen met kenteken en met kilometer stand van de auto...
...maar dat lager is nooit verder gekomen dan de balanceer bank???
Toch kreeg ik anders geen geld terug... :shock:
Nieuwe drukgroep
De assen zijn prima ingekort en uitgebalanceerd en het vliegwiel ziet er ook fijn uit, maar bij tuiskomst bleek nu opeens de drukgroep erg scheef te zijn! Blijkbaar gevallen of iets dergelijks.
Maar Biggelaar Motors hebben ons na enkele telefoontjes een nieuwe drukgroep toegestuurd!! TOP!!
Dus ondanks de bijna 2 weken vertraging wil ik dit bedrijf toch als goed aanprijzen voor hun goede service en kwaliteit!
Helaas en enorme vertraging, maar wel ziet alles er goed uit nu.
Koppelingsplaat
Deze bleek dat er veren los zaten en er zelfs een beetje uit konden schuiven! Ook al is de voering dikte nog goed, als dat gebeurd kan zelfs je vliegwiel beschadigd raken!
Dus ook die maar vernieuwd (€160) en lager natuurlijk (€40)
Komende tijd ze er op gaan zetten...
Tot hier het korte verslagje...
Groet,
Melchior