Schokbrekers MB 609

Alles m.b.t. de dragende delen van het voertuig, alsmede versnellingsbak, koppeling, aandrijfas en differentieel.
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Zijn hier meer mensen die een ex ambu 609 hebbben die ook een slechte zei stabiliteit hebben bv als ze achterin staan en heen en weer gaan leunen en dat heel de bus zeilings mee swingt?
Dit lijkt me een schokbreker probleem nou horen die dingen pak m beet 70.000-100.000 mee te gaan en wij zitten niet eens op de 15.000
Zijn deze ook aan leeftijd slijtage onderhevig zijn er meer mensen die dit hebben of hebben verholpen met nieuwe dempers?

Gr!
Grenzgenger
Berichten: 171
Lid geworden op: 04 jul 2009, 18:12
Locatie: Selfkant - Tüddern (D)
Contacteer:

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Grenzgenger »

Hallo Yoni,

wij hebben dezelfde auto en hebben (nog) nergens last van. Onze auto's hebben welliswaar zo goed als niets gelopen maar zijn toch 22 jaar oud...!

Groet Marcel
Sommige fouten zijn zo leuk dat het zonde is om ze slechts eenmaal te maken.
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Wij moeten om de wijk te verlaten een heel vervelend stoep randje afrijden waarbij het rechter achterwiel als laatste van het stoep randje afkomt wat er in resulteert dat je bijna door het bij-rijders raam word gekatapulteerd!
bartje2012
Berichten: 33
Lid geworden op: 19 mei 2009, 23:59

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door bartje2012 »

de 609 heeft parabool vering geloof ik? die zijn niet zo stug, en dus de schokbrekers zorgen voor het meeste werk qua stabiliteit en nadeinzen zoals je zelf al aangaf in je titel. Ik geloof dat ze hydraulisch zijn? niet telescopisch neem ik aan. Om te controleren of je hydraulische schokbrekers nog goed werken kun je de volgende dingen controleren:

- Na rit moet de schokdemper handwarm zijn of bij vochtig weer droog
- is ie ijskoud of nat heeft ie niet gewerkt en is ie dus stuk
- is ie daarentegen keiheet is er waarschijnlijk een olielekkage geweest want dan is er teveel beweging of contact/weerstand
- vervolgens controleren of ie goed in de rubbers zit en controleren op vette plekken (duid op olielekkage)
- voel eens aan je banden zijn ze golvend afgesleten? dan "stuiter" je op de weg, reden: kan defecte schokdemper(s) zijn


Als je toch bezig bent controleer dan ook alle rubbers waar ze in hangen, de veerbeugels ivm met verschuivingen van de bladen en controleer de
torenbout (of ie goed vast zit).

p.s. Denk ook aan je gewicht, ik heb het bij mijn 508 met zware achtervering (kont omhoog) ook heel erg, ik ga pas vanaf 4500kg enigzins rechtstaan en stabiel op de weg liggen, wat met b rijbewijs en zonder lading betekent dat ik wiebel en stuiterig ben. ook sturen met lage snelheden gaat beter met meer lading.
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Klopt parabool geveerd, ideaal rijd heerlijk gelukkig hebben wij een ambulance veren pakket die missen voor 1 en achter 2 bladen daar tegen staat wel dat je TMM 4800Kg is!

Volgens mij is hij hydraulisch gedempt!
Aaan de banden geen rare slijtage gezien en ook geen natte of vette plekken aan de dempers!
Zal binnenkort eens kijken of ze warm worden maar dat is lastig er zit een kunstof stofhuis omheen!

Gelukkig hebben wij een ambulance veren pakket die missen voor 1 en achter 2 bladen daar tegen staat wel dat je TMM 4800Kg is!
Ieder bladveer is met een rubber gescheiden dus je pakt trapsgewijs steeds een blad erbij!
Gebruikersavatar
Goldwingh
Berichten: 255
Lid geworden op: 07 aug 2009, 13:58

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Goldwingh »

Onze 609 reageert precies zoals Yoni beschrijft. Gekocht bij 33.000 en inmiddels op 50.000. Staan nu in Spanje (Blanes). Ik had de plannen om bij terugkomst de voorste schokbrekers te vervangen door KONI`s omdat bij slecht weer ik vond dat je dan toch meer moest bij sturen. Verder is de vering voortreffelijk. Adrie heeft Artrose en ondervind met deze wagen geen problemen.
Groet Henk en Adrie
Groet Henk MB609
Gebruikersavatar
Leo en Janet
Berichten: 115
Lid geworden op: 30 apr 2010, 16:16
Locatie: Oostvoorne
Contacteer:

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Leo en Janet »

Onze 609 veert als een "lelijke eend". Zo te lezen heel normaal dus.. Wel is hij heel zweverig op het stuur, je moet constant corrigeren. Heeft dat iets met de uitlijning te maken?
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Dat corrigeren hebben wij eigenlijk geen last van zelfs nouwelijks met wind!
Het enige vervelende is de instabiliteit tussen links en rechts het voelt af en toe als een katapult als je met een kant van een stoeprandje af rijd!
Frank.fjph
Berichten: 2227
Lid geworden op: 15 apr 2006, 17:00
Locatie: 's-Hertogenbosch

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Frank.fjph »

Heb je een stabilisator op je achteras, dat wil ook wel iets helpen lijkt me......

Verder het zweverig sturen van de andere vraagsteller:

Meerdere mogelijkheden:
1. Verkeerde gewichtsverdeling over de voor en achteras, dus teveel op de achteras, of zelfs achter de as een behoorlijk gewicht, dat laatste doet het effekt dynamisch nogal versterken!!
2. Versleten fuseepennen/ taatslager onderin de fusee

Deze 2 heb ik uit eigen ervaring
er zijn er vast nog meer te bedenken.

Frank
Gebruikersavatar
Goldwingh
Berichten: 255
Lid geworden op: 07 aug 2009, 13:58

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Goldwingh »

De suggesties van Frank zijn allen zeer correct, maar spelen bij de 609 Ambulance uitvoering nog geen rol. Die zijn gebouwd als 6 tonner en aangepast met een veren pakket voor 4,8 ton. Hebben standaard voor en achter een stabilisator. Hebben alle weinig kilometers gelopen, zodat van een echte slijtage nog geen sprake is. De vering voelt week aan, maar is prettig als je per ongeluk een verkeersdrempel te snel neemt. maar rijd je er schuin overheen of een stoep op, dan moet alles in de wagen storm vast zitten. Als wij terug zijn, dan ga ik proberen of het met goede schokbrekers is te verbeteren en vermeld ik het resultaat.
Groet Henk en Adrie, van uit Blanes
Groet Henk MB609
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Ik ben benieuwd of dat het gaat verhelpen, ik hoop het wel dan zou ik graag weten waar de de dempers heb gekocht of besteld!

gr. Yoni
Gebruikersavatar
Leo en Janet
Berichten: 115
Lid geworden op: 30 apr 2010, 16:16
Locatie: Oostvoorne
Contacteer:

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Leo en Janet »

In mei moet de onze voor de APK. Dan laat ik gelijk naar het eea kijken. Ben ook benieuwd hoe dat met de nieuwe schokbrekers gaat werken tzt.
Volgend weekend voor het eerst met deze wagen een weekendje weg naar de Belgische Ardennen. Gaan we alles eens proberen hoe alles in de praktijk werkt.
bancras
Berichten: 75
Lid geworden op: 20 sep 2009, 16:51

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door bancras »

Paraboolveren hebben vrijwel geen wrijving. Alle demping moet komen van de schokdempers. Als bij het rijden over een verkeersdrempel de auto niet na blijft deinen dan werken de schokdempers goed.
De stabilisatorstang zorgt er voor dat het voertuig in bochten weinig overhelt. Het is in feite een veer die de hoek tussen as en bovenbouw beperkt. De 609 ziekenauto heeft een extra-zware stabilisatorstang op de achteras. Dit heeft doorgaans een positief effect. Maar als je schuin over een verkeersdrempel rijdt dan zorgt die stabilisatorstang er ook voor dat de bovenbouw zoveel mogelijk de hoek van de achteras zal volgen en omdat je nogal hoog boven het wegdek zit resulteert dat in nogal heftige dwarsbewegingen. Bij het verlaten van mijn woonwijk moet ik ook altijd over zo'n schuine verhoging. Langzaam rijden is dan de oplossing.
Mijn 609 rijdt en stuurt prima. Bij zoekerig sturen zou je eens kunnen experimenteren met de bandenspanning op de vooras, en het toespoor eens kontroleren. Omdat de voertuigen vrijwel nieuw zijn zal slijtage niet de oorzaak zijn.
Groeten, Bob.
Gebruikersavatar
Goldwingh
Berichten: 255
Lid geworden op: 07 aug 2009, 13:58

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Goldwingh »

Het verhaal van Bob kan ik bevestigen, navraag aan Gerard Exis, die zijn schokbrekers heeft vervangen wegens happen in de voorbanden, blijkt dat dat geen invloed heeft op het bewegen van de wagen ,schuin over een drempel. Dus net als Bob altijd langzaam "schuinmarcheren". :wink:
Groet Henk MB609
humenjan
Berichten: 64
Lid geworden op: 21 jul 2008, 21:50

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door humenjan »

Beste Yoni,

Ik heb uiteraard ook het zelfde probleem met mijn MB613.
Heb dat geprobeerd op te lossen met nastelbare Koni's. Geeft niet het gewenste resultaat.

Met vriendelijke groet,
Michael de Ridder
MB613
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Dat van die zwaardere torsiestang t.o.v. de vering had mij toevallig ook even aan het denken gezet afgelopen week!
Maar als ik naast de bus sta en ik duw tegen de caroserie aan op hoofdhoogte dan schommelt het geheel nog zeker 4x na!
dat is volgens mij wel het geen dat de schokbrekers ophoren te vangen?
Gebruikersavatar
Leo
Site Admin
Berichten: 4153
Lid geworden op: 08 okt 2005, 07:58
Locatie: Oost Drenthe

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Leo »

Wat heb je bovenin/bovenop die bus zitten Yoni?
Zo zie ik op dak wel eens loodzware imperials zitten waarvoor men een telekraan nodig had om 'm er op te tillen.
Daar helpt natuurlijk geen enkele schokbreker tegen.
Techniek is altijd logisch, daarom snappen de meeste mensen er geen moer van.
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Eerst zat er helemaal niets op maar nu enkel een aluminium imperial maar dat heeft het de situatie eigenlijk niets veranderd!
Maar geen topzware dingen in de bus, misschien dat het veranderd wanneer de keuken af is en de watertanks er onder hangen!

Zit te denken om iemand heen en weer te laten schommelen en kijken hoe de torsie stang rubbers er aan toe zijn misschien dat hier ook wel wat zijdelingse speling uit komt!
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Ik heb een van de schokbrekers gedemonteerd,
ingaand kan ik de demper zonder al te veel moeite in een keer indrukken
Uitgaand ervaar ik wel weerstand!
Hebben deze dempers zowel in en uitgaande demping of alleen uitgaand?

Groet Yoni
bancras
Berichten: 75
Lid geworden op: 20 sep 2009, 16:51

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door bancras »

Een goede schokdemper heeft ingaand weinig demping en uitgaand veel. De dempingskracht is ook nog snelheidsafhankelijk; niet van de voertuigsnelheid maar van de snelheid van in-en uitbewegen van de demper.
Bij het rijden over bijvoorbeeld een verkeersdrempel zal de as heel snel omhoog gaan; de veren zorgen er dan voor dat de bovenbouw relatief rustig omhoog beweegt. De schokdempers moeten ingaand dan ook weinig dempingskracht hebben.
Daarna zal de bovenbouw weer omhoog gaan onder invloed van de ingedrukte asveren; de schokdempers zorgen er dan voor dat dat rustig gebeurt en zonder nadeinen. Daarvoor is een bepaalde dempingskracht nodig.
Bij elk nieuw voertuigtype zal de schokdemperfabrikant proeven uitvoeren om een zo goed mogelijk compromis te vinden voor de dempers. Op een golvende asfaltweg zal je veel demping willen hebben; op een klinkerweg of een weg met betonplaten weer weinig demping. De belading is uiteraard ook van belang.
Nieuwe en dure personenauto's hebben tegenwoordig dempers waarvan de dempingskracht tijdens het rijden kan worden ingesteld: met de hand of computergestuurd. Maar onze voertuigen hebben dit nog niet.
Groeten, Bob.
Laatst gewijzigd door bancras op 16 mar 2011, 13:50, 1 keer totaal gewijzigd.
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Ik had hem toevallig in de auto liggen gister toen ik ergens op bezoek ging daar even bij de garage de schokbreker laten zien en de beste man zei zo dood als een pier.
Gebruikersavatar
winand
Berichten: 1300
Lid geworden op: 02 sep 2006, 17:27
Locatie: Eindhoven

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door winand »

Dus.. hoe kan je zelf de staat van een schokdemper testen..?
Yoni's schokbreker voldoet aan het verhaal van Bancras over een goede schokdemper..
Kan iemand hier iets zinnigs over zeggen?
:: Mercedes L508DG 1981 :: MB busjes T-shirts & truien webshop
Gebruikersavatar
Jeroen_Hanomaf
Berichten: 1646
Lid geworden op: 07 dec 2004, 21:16
Locatie: Het mooie West Friesland
Contacteer:

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Jeroen_Hanomaf »

bancras schreef:Paraboolveren hebben vrijwel geen wrijving. Alle demping moet komen van de schokdempers. Als bij het rijden over een verkeersdrempel de auto niet na blijft deinen dan werken de schokdempers goed.
Zo test ik ze zelf in elk geval! En anders even met de hele wagen naar de schokbreker/bandenboer en over zo'n testbankje heen?
In aanbouw: Volkswagen LT46 2,8TDI (ex-servicebus fa. Gebr. Van Kessel)
~~ ervaring is kennis die je opdoet, nadat je het nodig had!~~
Yoni
Berichten: 636
Lid geworden op: 19 nov 2010, 18:44

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Yoni »

Mijn schokbrekers voldoen een klein beetje aan de eisen die ze moeten voldoen.
De oude waren met de hand te bewegen.
Ik heb gister nieuwe dempers gekocht een koopje via MP verstelbare Koni's voor achter en wat een verschil!
Bijna niet uit te trekken met de hand sterker nog met een pen door een oog en met 2 handen trekken gaat nog zwaar en toch echt een stuk meer moeite nodig om in te duwen.
Dus kost het je behoorlijke moeite om ze te bewegen dan zijn ze goed.
Laatst gewijzigd door Yoni op 17 mar 2011, 11:57, 2 keer totaal gewijzigd.
Gebruikersavatar
Leo
Site Admin
Berichten: 4153
Lid geworden op: 08 okt 2005, 07:58
Locatie: Oost Drenthe

Re: Schokbrekers MB 609

Bericht door Leo »

Kijk an, gefeliciteerd. :)
Zo zie je maar weer dat weinig kilometers ook niets zegt.

Yoni ff een vraagje: Zou je punten aan het eind van je zinnen willen zetten ipv uitroeptekens?
Het staat zo schreeuwerig.
Bij voorbaat dank.


Mvg, Leo.
mod.
Techniek is altijd logisch, daarom snappen de meeste mensen er geen moer van.
Plaats reactie

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 3 gasten