Battery University heeft een goed artikel over SoC (State of Charge), hier te vinden:
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _of_charge
Punt bij alleen op voltage SoC bepalen is dat het bij een accu die in gebruik is nooit nauwkeurig te doen is, omdat je altijd rekening moet houden met het stroomverbruik op dat moment en de temperatuur. Dat wisselt vaak. Je kunt eigenlijk alleen SoC bepalen via het voltage als je de accu minimaal een uur of 4 helemaal los koppelt, en dat doe je meestal niet in een camper op het moment dat je geïnteresseerd bent in de SoC. Ik heb al mijn verbruikers via een shunt (en daarna een zekeringkast) lopen zodat ik altijd weet bij welk amperage ik welk voltage heb. Combineer dat met de temperatuur en je kunt dan aardig in de buurt komen.
Wat ik zelf aan houd is dat ik probeer nooit beneden de 12.2V te komen en zeker bij koud weer, maar dat is tijdens gebruik (meestal mijn omvormer, voor mijn laptop, die dan tussen de 5A en de 8A trekt). Als ik dan na een avondje gebruiken de omvormer uit zet dan loopt het voltage weer op naar rond de 12.4V - 12.5V. Ik heb 2 x 180A AGM accus in parallel staan, en nu 2 jaar in gebruik.
Het is belangrijk om in acht te nemen dat elke loodzuur accu (dus ook AGM) sneller slijt naarmate er meer en vaker ontlading plaats vindt binnen eenzelfde periode. Het is dus altijd een afweging. Of je doet 10+ jaar met je accu maar je haalt er maar mondjesmaat vermogen uit. Of je maakt er wat meer gebruik van en dan doe je er minder lang mee. Maar slijten zullen ze toch, met een bepaalde ondergrens waarop de curve veel stijler naar beneden gaat lopen.
De ondergrens qua minimum voltage is lastig aan te geven vanwege de factoren hier al eerder genoemd, maar ik heb uit verschillende bronnen dat het het beste is loodzuur accus nooit beneden de 50% leeg te trekken en dat de slijtage daar onder een stuk sneller gaat. 50% komt voor AGM accus overeen met een open spanning van 12.3V, volgens de online bronnen die ik gevonden heb.
Mijn regel van 12.2V bij redelijk wat belasting lijkt me dus wel redelijk. Ik hou dan dus altijd meer dan 50% lading over tijdens het naar bed gaan omdat de spanning dan weer op loopt als ik alles uit zet. In de ochtend druppelt het dan weer binnen met de zonnepanelen. Ook heel belangrijk is accus nooit lang in een (half) ontladen toestand te laten. Zonnepanelen zijn daar de beste garantie tegen.